Do czego służą
mięśnie miednicy?


Jednym z kluczowych mięśni wspierających miednicę jest mięsień łonowo-guziczny rozciągający się pomiędzy kością ogonową a kością łonową. Tworząc swoistego rodzaju hamak, mięsień ten wspiera i stabilizuje ułożenie narządów rodnych, dróg moczowych oraz jelita grubego.

Dzięki jego funkcjom narządy pozostają na miejscu, a ujścia trzech układów prawidłowo spełniają swoje zadania. Wiotczenie tej grupy mięśni powodowane jest przez ciążę i urodzenie dziecka, nadwagę, zabiegi operacyjne podbrzusza czy cesarskie cięcie. Proces wiotczenia następuje też z upływem czasu w wyniku starzenia się.

Kobiety cierpiące na tę dysfunkcję nierzadko uskarżają się na trudności z nietrzymaniem moczu (inkontynencja stresowa), u niektórych dochodzi do obniżania się narządów wewnętrznych, czy nawet wypadania narządów rodnych na zewnątrz.

Kobiety cierpiące na tego typu dolegliwości nie mogą prowadzić aktywnego trybu życia, najprostsze, codzienne czynności stają się kłopotliwe. Sfera seksualna praktycznie zanika, bo intymność pomiędzy dwojgiem ludzi staje się kolejnym wyzwaniem. Bezpieczne urodzenie dziecka przez kobietę w tym stanie fizycznym jest właściwie niemożliwe.

dalej

powrót do strony głównej